Национальная театральная премия 2012: график показа конкурсных спектаклей, пресс-релиз, специальная программа

ГРАФИК показа конкурсных спектаклей Национальной театральной премии 2012
(12-19 ноября, г.Минск)

12 ноября
Понедельник,14.00
Белорусский государственный театр кукол (ул.Энгельса, 20)
«Принцесса и Свинопас» (по Х.К.Андерсену)
Белорусский театр «Лялька», г.Витебск

19.00
Площадка:Национальный академический драматический театр им.М.Горького (ул.Володарского,5)

Открытие НТП + «Леаніды не вернуцца на Зямлю» (У.Караткевіч)
Национальный академический драматический театр им. Я.Коласа, г.Витебск

13 ноября
вторник, 12.00
Полщадка: Республиканский театр белорусской драматургии (ул.Кропоткина, 44)
«Пиковая дама» (А.Пушкин, П.Чайковский)
Гродненский областной театр кукол

19.00
Площадка: Дом Литераторов, ул. Фрунзе, 5
«Пан Міністар» (Ф.Алехнович)
Белорусский республиканский театр юного зрителя

14 ноября
среда,14.00
Площадка: Белорусский государственный театр кукол (ул.Энгельса, 20)
«Волшебная кисть» (А.Сабело, И.Казаков)
Могилевский областной театр кукол

16.00

Площадка: Национальный академический драматический театр им.М.Горького (ул.Володарского,5)
«Одноклассники» (Ю.Чернявская)
Могилевский областной драматический театр

19.00,
Площадка:Национальный академический Большой театр оперы и балета Республики Беларусь (пл.Парижской Коммуны, 1)
«Аида» (Дж.Верди)
Национальный академический Большой театр оперы и балета Республики Беларусь

15 ноября
четверг, 16.00
Площадка: Национальный академический драматический театр им.М.Горького (ул.Володарского,5)
Малая сцена

Видео!
«Выкраданне Еўропы, альбо Тэатр Уршулі Радзівіл» (С.Ковалёв)
Национального академического театра имени Я.Купалы

19.00
Площадка:Национальный академический драматический театр им.М.Горького (ул.Володарского,5)
«Безумный день или женитьба Фигаро» (П.Бомарше)
Гомельский областной драматический театр

16 ноября
пятница, 16.00
Площадка: Новый драматический театр (ул.Л.Чайкиной, 16)

«Стратим-лебедь» Ю.Сохарь (по мотивам поэмы М.Богдановича)
Могилевский областной театр драмы и комедии им.В.И.Дунина-Марцинкевича

19.00
Площадка: Белорусский государственный театр кукол (Ул. Энгельса, 20)
«Венчание» (В.Гомбрович)
Белорусский государственный театр кукол

17 ноября
суббота, 12.00
Площадка: к/з «Минск», ул. Октябрьская, 5
«Фигаро.tut» (по П.Бомарше)
Современный художественный театр УП «Виртуозы сцены»

16.00
Площадка: Театр-студия киноактера Национальной киностудии «Беларусьфильм» (пр.Победителей, 13)
«Средство Макропулоса»
Театр-студия киноактера Национальной киностудии «Беларусьфильм»

19.00
Площадка: Национальный академический драматический театр им.М.Горького (ул.Володарского,5)
«Раскиданае гняздо» (Я.Купала)
Брестский театр драмы и музыки имени Ленинского комсомола

18 ноября
воскресенье,16.00
Площадка: Драматический театр Белорусской Армии (ул.Красноармейская,3)
«Беда от нежного сердца»
Драматический театр Белорусской Армии

19.00
Площадка:Национальный академический драматический театр им.М.Горького (ул.Володарского,5)
«Горе от ума» А.Грибоедов
Национальный академический драматический театр им.М.Горького
--------------------------------------

Специальная программа:

12 ноября
понедельник

12.00 – Пресс-конференция по случаю открытия конкурсного показа Национальной театральной премии в Национальном пресс-центре (ул.Октябрьская, 5)

18 ноября

воскресенье

14.00 – Круглый стол «Современный белорусский театр: тенденции и проблемы развития» в рамках фестиваля «Национальная театральная премия» в Национальном пресс-центре (ул. Октябрьская, 5)

19 ноября
понедельник

17.00 – Пресс-конференция по итогам Национальной театральной премии в Национальном академическом Большом театре оперы и балета РБ (пл. парижской Коммуны, 1)
----------------------------------------

ПРЕСС-РЕЛИЗ

27 верасня адбылося пасяджэнне адборачнай камісіі рэспубліканскага конкурсу тэатральнага мастацтва “Нацыянальная тэатральная прэмія”.
У склад адборачнай камісіі Нацыянальнай тэатральнай прэміі ўвайшлі мастацтвазнаўцы, крытыкі, вядучыя дзеячы тэатральнага, музычнага мастацтва, прадстаўнікі творчых саюзаў Беларусі, Міністэрства культуры. Узначальвае камісію Аляксей Дудараў – старшыня грамадскага аб’яднання “Беларускі саюз тэатральных дзеячаў”.
На конкурс было прадстаўлена 39 спектакляў ад 28 драматычных, музычных, лялькавых, а таксама Вялікага опернага тэатраў.
Адбор праходзіў у два этапы. Першы – прагляд відэа-версіі. Другі – выезд членаў камісіі непасрэдна ў тэатры г.Брэста, Віцебска, Пінска і г.д. і прагляд арыгінальных версій пастановак.
На пасяджэнні шляхам галасавання большасцю галасоў было вызначана 16 спектакляў-намінантаў конкурсу.
“Аіда” Джузэпэ Вердзі Нацыянальнага акадэмічнага Вялікага тэатра оперы і балета Рэспублікі Беларусь;
“Выкраданне Еўропы альбо Тэатр Уршулі Радзівіл” Францішкі-Уршулі Радзівіл, Сяргея Кавалёва Нацыянальнага акадэмічнага тэатра імя Я.Купалы;
“Гора ад розуму” Аляксандра Грыбаедава Нацыянальнага акадэмічнага драматычнага тэатра імя М.Горкага;
“Леаніды не вернуцца на зямлю” У.Караткевіча Нацыянальнага акадэмічнага драматычнага тэатра імя Я.Коласа г.Віцебска
“Пан Міністар” Францішка Аляхновіча Беларускага рэспубліканскага тэатра юнага гледача;
“Вянчанне” Вітольда Гамбровіча Беларускага дзяржаўнага тэатра лялек
“Бяда ад пяшчотнага сэрца” Уладзіміра Салагуба Драматычнага тэатра Беларускай Арміі;
“Фігара.tut” па П’еру Бамаршэ Сучаснага мастацкага тэатра УП “Віртуозы сцэны”

“Сродак Макропуласа” Карэла Чапека тэатра-студыі кінаакцёра Нацыянальнай кінастудыі “Беларусьфільм”;
“Страцім-лебедзь” Юрыя Сохара па матывах паэмы Максіма Багдановіча Магілёўскага абласнага тэатра драмы і камедыі імя В.І.Дуніна-Марцінкевіча (г.Бабруйск)
“Раскіданае гняздо” Янкі Купалы Брэсцкага акадэмічнага тэатра драмы імя Ленінскага камсамола Беларусі;
“Прынцэса і Свінапас” па Хансу Андерсэну Беларускага тэатра "Лялька" (г.Віцебск)
“Вар'яцйкі Дзень альбо Жаніцьба Фігаро” П'ера Бамарше Гомельскага абласнога Драматычнага тэатра;
“Пікавая дама” Аляксандра Пушкіна, Пятра Чайкоўскага Гродзенскага абласнога тэатра лялек;
“Аднакласнікі” Юліі Чарняўскай Магілёўскага абласнога драматычнага тэатра;
“Чарадзейны пэндзлік” Алесі Сабелы, Ігара Казакова Магілёўскага абласнога тэатра лялек;
Абраныя спектаклі можна будзе ўбачыць на тэатральных пляцоўках г.Мінска з 12 па 18 лістапада 2012 г. Па выніках прагляду членамі журы будуць вызначаны пераможцы ІІ Нацыянальнай тэатральнай прэміі у наступных намінацыях:
“Лепшы спектакль”;
“Лепшы спектакль тэатра лялек”;
“Лепшы спектакль для дзяцей”;
“Лепшая рэжысёрская работа”;
“Лепшая жаночая роля”;
“Лепшая мужчынская роля”;
“Лепшая работа мастака-пастаноўшчыка”;
“Лепшае музычнае афармленне спектакля”;
“Лепшая работа харэографа-пастаноўшчыка”;
“Лепшая пастаноўка па творы сучаснага беларускага аўтара”
Адкрыццё конкурсу адбудзецца 12 лістапада 2012 г. у Нацыянальным акадэмічным драматычным тэатры імя М.Горкага.
Узнагароджанне пераможцаў пройдзе ў Нацыянальным акадэмічным Вялікім тэатры оперы і балета Рэспублікі Беларусь 19 лістапада 2012 г.
Запрашаем усіх аматараў тэатра далучыцца да сапраўднага свята мастацтва і ў перыяд з 12 па 18 лістапада наведаць лепшыя беларускія тэатральныя пастаноўкі, якія адмыслова будуць прадстаўлены ў сталічных тэатрах.
Даведачна:
Аб’яўлены Міністэрствам культуры Рэспублікі Беларусь сумесна з грамадскімі арганізацымі “Беларускі саюз тэатральных дзеячаў”, “Беларускі саюз літаратурна-мастацкіх крытыкаў”, “Беларускі саюз кампазітараў” конкурс тэатральнага мастацтва “Нацыянальная тэатральная прэмія” выклікаў сёлета яшчэ большую зацікаўленасць прафесійных тэатральных калектываў краіны, чым у мінулым годзе.
Для удзелу ў гэтым годзе было пададзена 39 заявак ад 27 тэатраў (у 2011 г. – 27 заявак)
З 39-і заявак:
15 заявак па беларускай класічнай і сучаснай драматургіі,
17 - па замежнай класічнай і сучаснай драматургіі,
6 - па рускай класічнай і сучаснай драматургіі,
15 спектакляў на беларускай мове;
8 заяўленых спектакляў пастаўлены ў 2010 г.,
25 заяўленых спектакля пастаўлены ў 2011 г.,
6 заяўленых спектакляў пастаўлены ў 2012 г.;
6 заяўленых спектакляў былі пастаўленыя па соц.заказу,
1 - за кошт сродкаў фонду Прэзідэнта па падтрымцы культуры і мастацтва;
9 спектакляў для дзяцей,
29 спектакляў для дарослай аўдыторыі.
Спонсары Нацыянальная тэатральнай прэміі:
Нэлва
Банк БелВэб
EPAM Systems Беларусь
Агенцтва Уладзіміра Граўцова